Światło do akwarium. Na co zwrócić uwagę?

Pewnie będziecie chcieli kupić światła i okap. Kaptur zapobiega wyskakiwaniu ryb ze zbiornika i zmniejsza tempo wyparowywania wody. Dobry okap skutecznie uszczelnia zbiornik (być może z wyjątkiem miejsca, w którym znajduje się nagrzewnica i filtr). Chcesz, aby wyparowała jak najmniejsza ilość wody, ponieważ może ona podnieść wilgotność pomieszczenia do niedopuszczalnego poziomu i wymaga większej konserwacji (np. będziesz musiał „uzupełniać” zbiornik raz lub dwa razy w tygodniu, aby zastąpić utraconą wodę).

Jakiego rodzaju filtracja jest potrzebna w akwarium?

Istnieją dwa rodzaje okapów. Okapy pełne łączą w sobie światło i okap jako jedno urządzenie. Okapy zawierają miejsce tylko na 1 lub 2 (równoległe) mączyste rurki świetlne, co jest dobre dla zbiorników tylko na ryby, ale zazwyczaj nie wystarcza do uprawy roślin. Szklane „daszki” przykrywają zbiornik dwoma paskami szkła połączonymi zawiasami z tworzywa sztucznego, ale nie zawierają oświetlenia. Oddzielny pasek (lub inne) światła jest używany w połączeniu z nim. Okapy są nieco lepsze dla zbiorników na rośliny niż pełne okapy; można unowocześnić lub zmienić oświetlenie bez konieczności wymiany całego okapu, a nad zbiornikiem można zazwyczaj umieścić więcej żarówek.

Światło służy dwóm celom. Podkreśla i pokazuje kolory ryb oraz dostarcza ( kluczową ) energię dla roślin (jeśli są w akwarium). Niestety, te dwa cele są nieco sprzeczne. W zbiorniku tylko dla ryb wystarcza jedna niskonapięciowa żarówka mgławicowa, która dobrze pokazuje prawdziwe kolory ryb (większość ryb też nie lubi jaskrawych świateł). Jeśli jednak chce się uprawiać rośliny, potrzeba więcej światła, a widmo żarówki staje się problemem (np. przydatne są specjalne żarówki roślinne). Jeśli jesteś zainteresowany uprawą roślin, upewnij się, że skonsultowałeś się ze specjalistą przed zakupem oświetlenia i okapu.

Bez względu na to, czy będziesz uprawiać rośliny, czy nie, światła mgławicowe są właściwą drogą. Żarówki wydzielają zbyt dużo ciepła, powodując, że w lecie twój zbiornik jest napowietrzny. Żarówki fluoresencyjne działają chłodniej i zużywają mniej energii elektrycznej na taką samą ilość światła. Należy pamiętać, że w okresie letnim nawet oświetlenie fluorescencyjne może wytwarzać wystarczająco dużo ciepła, aby doprowadzić do problemów z przegrzaniem zbiornika, jeśli w Twoim domu zrobi się ciepło (np. mieszkasz na południu i nie masz klimatyzacji).

Niestety, światło rośnie nie tylko na roślinach, ale także na glonach. Jeśli w Twoim zbiorniku znajduje się dużo takich roślin lekkich, których pragniesz, a nie ma żadnych roślin, glony szybko wypełniają pustkę. Tak więc, idealne oświetlenie dla zbiorników zawierających tylko ryby różni się znacznie od tego dla zbiornika z roślinami. Szczególne znaczenie mają dwa składniki światła: intensywność (np. moc) i widmo. Rośliny potrzebują intensywnego światła, a niektóre zakresy spektralne wytwarzają więcej wzrostu niż inne.

Różne rodzaje żarówek emitują światło w różnych rejonach spektralnych. Tak zwane żarówki „pełnego spektrum” próbują odtworzyć pełny zakres widmowy Słońca. Są one dobre zarówno dla rosnących roślin, jak i dla wydobywania naturalnych kolorów ryb. Specjalistyczne żarówki „roślinne” (np. gro-lux, itp.) podkreślają zakres spektralny, który stymuluje wzrost roślin. Takie żarówki dobrze rosną na roślinach (i glonach!), ale ryby nie wyglądają pod nimi całkiem dobrze, ponieważ światło nie ma spektrum normalnego światła słonecznego. Zwykłe „zimno białe” żarówki emitują światło przeznaczone dla ludzi w biurach bez okien; nie hodują one szczególnie dobrze roślin, ani nie wydobywają z nich naturalnych kolorów ryb.

Poprzedni post Grzałka do akwarium. Na co zwrócić uwagę?
Następny post Co robi Akwarysta?

Dodaj komentarz