Ryby dla zaawansowanych akwarystów: paletki

Paletki to ryby, które zachwycają wszystkich swoimi barwami i kształtem. Teoretycznie każdy może zająć się ich hodowlą. W praktyce jednak paletki rekomendowane są dla akwarystów, którzy mają już doświadczenie z innymi rybami. W tym przypadku najważniejsze jest stworzenie odpowiednich warunków do życia dla tych ryb. Konieczne jest też kontrolowanie parametrów wody – robi się to częściej niż w przypadku innych gatunków rybek akwariowych. Sprawdź, jakie wymagania mają paletki!

Paletki – co to za rybki?

Paletki to ryby, które zostały odkryte około 200 lat temu. W naturze żyją w dorzeczu Amazonki oraz w jeziorach. Występują również na obszarze zalanych obszarów leśnych. Pływają w ławicach. Znane są również pod nazwą dyskowce. Reprezentują rodzinę pielęgnicowatych. Preferują ciepłą wodę, co wynika ze strefy klimatycznej, z której pochodzą. Lubią przebywać w kryjówkach.

Paletki to ryby niezwykle urodziwe. Godzinami można je podziwiać w akwarium. Jest to gatunek stadny – w zbiorniku powinno znaleźć się minimum 5 rybek. Na jedną rybę trzeba zarezerwować około 30–50 litrów wody. Ryby są płaskie, ale wysokie (15–20 cm). Z tego powodu należy zaplanować dla dyskowców duże akwarium. Hodowlę tych rybek można zacząć w akwarium o pojemności 200 litrów. Nie trzeba wpuszczać do akwarium innych gatunków rybek, gdyż paletki najlepiej odnajdują się w swoim towarzystwie. Wyjątek mogą stanowić kiryski. Jeśli chodzi o paletki, ryby żyją 6–10 lat.

Paletki – jakie występują odmiany rybek?

W naturalnym środowisku występuje kilka odmian dyskowców. Są to paletki zielone (Symphysodon aequifasciatus), paletki brązowe (Symphysodon axelrodi), dyskowce Heckla (Symphysodon discus) i paletki niebieskie (Symphysodon aequifasciatus haraldi).

W warunkach hodowlanych odmian jest dużo więcej. Przykładem są odmiany takie jak Red Spotted Green, Red Diamond, Magic Red, Royal Red, Marlboro Red, Cobalt Red Turquoise, Angels i Hybhyda Red Spotted Green.

Paletki – ryby, które mają duże wymagania

Dyskowce potrzebują dużo uwagi i zaangażowania ze strony akwarystów. Trzeba im zapewnić duże akwarium oraz miękką i lekko kwaśną wodę (pH 6.0–6.5). Parametry te muszą być stałe, dlatego trzeba je codziennie badać. Na podłoże najlepiej jest przeznaczyć ciemny piasek rzeczny. Pozwoli to paletkom na przedmuchiwanie dna celem poszukiwania pokarmu. Dyskowce potrzebują licznych kryjówek – mogą to być ozdoby ceramiczne i korzenie, a także liczne rośliny akwariowe.

Koniecznie trzeba umieścić w zbiorniku grzałkę. Ma ona kontrolować temperaturę wody, która nie może być niższa niż 27 stopni Celsjusza i nie może przekraczać 30 stopni Celsjusza. Wymagane jest oświetlenie do akwarium (takie najczęściej jest w zestawach typu akwarium z pokrywą). Trzeba zainwestować w porządny filtr do wody.

Dyskowce wymagają częstych podmiany wody. Należy to robić minimum raz w tygodniu. Zalecana jest podmiana około 20–30% wody. Natomiast przy młodych osobnikach konieczne jest codzienne podmienianie wody (30%). Dopuszczalne są podmiany co drugi dzień. Nie wolno tego zaniedbać ani o tym zapomnieć. W razie pominięcia tych czynności stworzy się nieprzyjazne środowisko dla młodych paletek. Przy zakładaniu akwarium i przy podmianach wody należy dolewać do zbiornika bakterie.

Jak w przypadku każdych innych gatunków ryb, potrzebne są preparaty do uzdatniania wody. Gdy akwarysta nie ma ich akurat na stanie, może przygotować kilka wiader z wodą. Woda musi postać do 24 godzin. Nie może stać dłużej niż 48 godzin. W tym przypadku chodzi o to, że nie wolno do akwarium z rybkami wlać wody prosto z kranu, gdyż zawiera chlor. Gdy w akwarium są rośliny, trzeba im zapewnić węgiel w płynie. W przeciwnym razie rośliny mogą zgnić. Tego preparatu nie wymagają gałęzatki.

Dość ostrożnie trzeba podchodzić do tematu obsady akwarium. Paletki to ryby stadne, ale najbardziej preferują własne towarzystwo. Mogą atakować mniejsze ryby. Większe ryby mogą stanowić dla nich zagrożenie. Poza tym nadmiar ryb w akwarium nie jest dobry. Jeśli w akwarium jest przestrzeń idealna dla dyskowców, to nie ma sensu zwiększać obsady o inne gatunki rybek. Trzeba pamiętać też, że paletki będą się rozmnażać.

Czym karmić paletki?

W warunkach naturalnych dyskowce żywią się szczątkami zwierząt i roślin. Zjadają owoce i liście, które przedostają się do zbiornika wodnego, w którym bytują. Ich pokarm stanowią też bezkręgowce lądowe i wodne.

W warunkach hodowlanych podaje się im pokarm suchy dedykowany dla paletek, pokarm mrożony lub żywy (na przykład wodzień, ochotka), a także pokarm ze spiruliną. Paletki chętnie zjadają warzywa (sałatę, brokuły, szpinak). Dyskowce uwielbiają lane kluski domowej roboty i pokarmy bazujące na mięsie (zmielone lub starte serca drobiowe, wołowe lub końskie).

Na jakie choroby narażone są paletki?

Dyskowce są podatne na choroby pasożytnicze. W szczególności chodzi o nicienie, wiciowce i przywry. Dlatego przy uzupełnianiu składu akwarium o nowe paletki niezbędna jest kwarantanna. Nie można jej pominąć, w przeciwnym razie nowe osobniki zainfekują zdrowe rybki w akwarium. W zbiorniku przeznaczonym do kwarantanny warunki powinny być takie, jak w akwarium, w którym rybki wcześniej przebywały. Kwarantanna jest dość długa – wynosi aż 40 dni. Paletkom może zagrażać również awitaminoza, która jest efektem nieodpowiedniej diety.

Poprzedni post Jakie ryby warto mieć w akwarium?