Jakie rybki do akwarium wybrać?

Wielu ludzi marzy o tym, aby stworzyć w domu namiastkę podwodnego świata. Jednak przygoda z akwarystyką nie jest prosta. Jeśli ktoś chce zbudować od podstaw akwarium, to powinien zapoznać się z zasadami jego utrzymania, wyposażenia, a także poznać rodzaje ryb, które mogą znaleźć się w zbiorniku.

Pierwsze akwarium – od czego zacząć?

Po pierwsze, warto zastanowić się jak duże ma być akwarium, które planujemy wstawić do pomieszczenia. Zdecydowanie bardziej efektownie wyglądają większe zbiorniki nawet do 240 litrów, ale na początek lepiej wybrać akwarium 100 litrowe. W nim będzie czuła się dobrze większość popularnych rybek, a właściciel łatwiej zapanuje nad czystością oraz zdrowiem fauny w zbiorniku.

Następnie trzeba wybrać rośliny wodne i wyposażenie akwarium. Na początek przygody z akwarystyką wystarczy kupić dobry filtr, napowietrzacz oraz odpowiednie dla wybranego gatunku rybek oświetlenie. Rośliny stanowią naturalne schronienie dla rybek, a także produkują tlen. Najpopularniejsze to Lotos Tygrysi, Wgłębka oraz Moczarka.

Jakie rybki?

Większość amatorów akwarystyki wybiera na początek łatwe w hodowli i utrzymaniu rybki. Jednak są rybki, które wg naukowców bardzo dobrze czują się w akwarium – artykuł o nich znajdziesz na www.naukowe.pl. Jedną z nich jest danio pręgowany, który dogaduje się z rybami innego gatunku. Należy mieć co najmniej kilkanaście osobników danio, aby czuły się dobrze we własnej grupie.

Inną rybą, która również często gości w akwariach nowicjuszy jest gupik pawie oczko. Gupiki mają różne ubarwienia, więc są prawdziwą ozdobą akwarium. Należy uważać na zdolności gupików do rozmnażania. Może być w pewnym momencie konieczne powiększenie zbiornika, albo oddanie części osobników innym akwarystom.

Przepiękna, czarna Molinezja „Black Molly”to rybka, która pomaga w zachowaniu czystości w zbiorniku, ponieważ żywi się między innymi glonami. Akwarystom podoba się jej dostojna barwa, ale należy zapewnić jej odpowiednie warunki temperaturowe i prawidłowe natlenienie zbiornika, ponieważ jest dość wrażliwym gatunkiem.

Akwarystyka – hobby, które może uzależniać

Realizacja marzenia o posiadaniu własnego akwarium, to dla niektórych osób dopiero początek fascynującej przygody z akwarystyką. Jedni poprzestają na jednym zbiorniku, a z czasem nudzi się im sprzątanie i dbanie o akwarium, więc oddają je innym. Natomiast większość osób zaczyna zagłębiać temat, doczytują różne informacje, rozmawiają z innymi akwarystami na forach, spotykają się z osobami podzielającymi to hobby np. na targach akwarystyki. Prowadzenie akwarium może stać się prawdziwym hobby i sprawić, że życie będzie barwniejsze.

Poprzedni post Wybór odpowiedniego basenu sezonowego gwarancją dobrej zabawy
Następny post Dlaczego warto założyć akwarium z krewetkami?