Dyskowce – wymaganie, karmienie, specyfikacja akwarium

ryby

Dyskowce to jeden z najbardziej cenionych gatunków przez miłośników akwarystyki. Dyskowiec to ryba pochodząca z rzeki Amazonki. Jest to gatunek, który ze względu na swój temperament wymaga, aby akwaria, w których będzie rezydował, były bardzo dobrze przystosowane do jego potrzeb fizycznych. Temperatura, pH, twardość wody oraz rośliny i dekoracje siedliska muszą mieć określone i dostosowane specyfikacje, aby dyskowce nie cierpiały na choroby.

Akwarium

Akwarium powinno mieć pojemność minimum 300 litrów. Stała temperatura wody powinna wynosić 28º, poniżej 26º dyskowce będą chorować. Jej pH powinno wynosić 6, a wskaźnik twardości, czyli Gh – 5, co odpowiada wodzie miękkiej.

Dekoracja akwarium

Dyskowiec pochodzi z rzeki Amazonki. Panuje tam nieco mętna woda o spokojnym nurcie. Piranie rozwijają się w takich wodach, a dyskowce potrzebują gęstej podwodnej roślinności, aby chronić je przed żarłocznymi piraniami. Z tego powodu akwarium powinno być obsadzone odpowiednimi roślinami.

Na powierzchni powinny znajdować się rośliny pływające takie jak Salvinia czy Pistia, których zadaniem jest tłumienie świetlówek, które przeszkadzają dyskowcom. W akwarium powinno być wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, aby dyskowce mogły swobodnie pływać.

Ryby uzupełniające

Dyskowce, podobnie jak zdecydowana większość pielęgnic, są agresywne wobec swoich i innych gatunków. Jednak dopóki są małe, mogą koegzystować z innymi mniejszymi rybami, dzięki czemu akwarium nie wygląda tak pusto.

Dominujące dyskowce

Dyskowce są agresywne wobec siebie. Zawsze znajdzie się jedna ryba, która będzie rybą dominującą, która będzie miała swoje terytorium i będzie pierwsza do jedzenia. Akwarium o pojemności 300 litrów może pomieścić trzy dyskowce. W tej niewielkiej liczbie kryje się jednak pewne niebezpieczeństwo: jeśli do dominującego samca dołączy dominująca samica, trzecia ryba będzie miała ciężko, a nawet może zginąć z powodu stresu wywołanego przez parę. Z tego powodu wskazane jest zwiększenie liczby dyskowców w akwarium o jedną lub dwie sztuki. W ten sposób presja i stres zostaną nieco zniwelowane. Jeśli tak się stanie, należy pamiętać, że każda nowa ryba będzie wymagała dodatkowych 100 litrów…

Akwarium może być pięknym kawałkiem natury w Twoim domu, podobnie jak przepiękne krajobrazy naturalne są atrakcjami Podkarpacia, o których piszemy na www.epodkarpacie.com.

Karmienie

Niewątpliwie jednym z podstawowych filarów pielęgnacji dyskowców jest karmienie. Sklepy akwarystyczne sprzedają specyficzny pokarm dla dyskowców, zarówno żywy, jak i w płatkach. Zaleca się karmić je dwa razy dziennie, urozmaicając pokarm tak, aby ich dieta była zbilansowana. Raz w tygodniu zalecany jest post.

Poprzedni post Dlaczego warto założyć akwarium z krewetkami?
Następny post Zwierzęta akwariowe inne niż rybki – poznaj nasze propozycje