Grzałka do akwarium. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli hodujesz ryby tropikalne, będziesz potrzebował grzałki. Grzałka zapewnia, że zbiornik nie schłodzi się zbytnio, a temperatura w ciągu dnia pozostanie stała, nawet gdy pomieszczenie się ochłodzi (np. w nocy). Dla wielu ryb tropikalnych temperatura 78F jest idealna.

Istnieją dwa główne typy grzałek. Grzałki podwodne pozostają całkowicie pod wodą. Drugi, bardziej tradycyjny, ma częściowo zanurzoną rurkę szklaną (w której znajdują się wężownice grzewcze), ale pozostawia sterowanie nad wodą. Grzałki zatapialne mają lepszą konstrukcję, ponieważ można je umieszczać poziomo wzdłuż dna zbiornika. Pomaga to utrzymać jednolitą temperaturę w zbiorniku (wzrost temperatury) i zapobiega odsłonięciu się grzałki podczas wykonywania częściowych podmian wody. Należy pamiętać, aby odłączyć grzałkę przed wymianą wody w akwarium; jeśli grzałka jest przypadkowo pozostawiona na podczas gdy wężownica jest nad wodą, rura robi się gorąca i może pęknąć podczas napełniania zbiornika z powrotem z wodą.

Jeśli Twój pokój nigdy nie ma 10 stopni i jest chłodniejszy niż docelowa temperatura w zbiorniku, grzałka o mocy około 2,5 W na galon będzie wystarczająca. Jeśli dyferencjał jest wyższy, do 5 watów (lub więcej) na galon może być konieczna większa grzałka. Pamiętaj, że grzałka musi utrzymywać zbiornik w docelowej temperaturze, nawet gdy pomieszczenie jest zimne; temperatura zbiornika nie powinna się wahać.

Grzałki (zwłaszcza tanie) będą zawodziły. Najczęściej styk, który faktycznie włącza i wyłącza grzałkę, utyka na stałe, albo w pozycji włączonej, albo wyłączonej. W pierwszym przypadku zbiornik może być bardzo gorący, zwłaszcza jeśli jest on większy, niż rzeczywiście jest potrzeba. Aby zminimalizować potencjalne problemy, należy unikać grzałek o rozmiarze większym niż optymalny dla danego zbiornika. Aby zapobiec awariom zimowym, należy stosować dwie mniejsze, równoległe grzałki, a nie jedną dużą. W ten sposób, jeśli jedna z nich zawiedzie, konsekwencje nie będą aż tak katastrofalne.

Poprzedni post Co potrzebujesz aby złożyć akwarium?
Następny post Światło do akwarium. Na co zwrócić uwagę?