Czy ryby w akwarium są szczęśliwe?

Posiadanie akwarium w domu to nie tylko element dekoracyjny. Nie możemy zapominać, że jest ono domem dla istot żywych, które potrzebują odpowiedniego środowiska, nie tylko po to, by przeżyć, ale także po to, by rozwijać się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do ich własnego ekosystemu.

Posiadanie ryb jako zwierząt domowych jest bardziej powszechne niż nam się wydaje, w rzeczywistości, po psach, jest to druga najczęściej wybierana grupa zwierząt (dzieląc tę pozycję z ptakami i gryzoniami). Istnieje spora ilość mitów o rybach, takich jak na przykład to, że mają one krótką pamięć około 2 sekund. Istnieje kilka badań naukowych, które dowodzą, że mogą one zapamiętać kontekst i mieć skojarzenia nawet do 12 dni później.

Kolejnym błędnym przekonaniem jest to, że ryby mogą żyć bez problemów w małych zbiornikach, o ile woda jest utrzymywana w dobrym stanie. Jest to względnie prawda, jeśli przez życie rozumiemy tylko to, że serce nadal bije, ale aby żywa istota, czy to ryba, skorupiak, czy roślina, mogła rozwijać się w optymalnych warunkach, we wszystkich swoich aspektach, należy dać jej wystarczająco dużo przestrzeni, aby nie czuła, że jest zamknięta. Dlatego bardzo ważny jest staranny dobór każdego gatunku w zależności od dostępnej przestrzeni. Jeśli uważasz, że nie jesteś w stanie sprostać takim wymaganiom i odpowiedzialności, ale kochasz ryby, alternatywnym rozwiązaniem jest na przykład wizyta akwarium. Dowiedz się więcej o akwarium w Gdyni. 

3 zasady, aby zapewnić rybom szczęśliwe życie

Dostosuj środowisko ryb do warunków zbliżonych do ich naturalnego środowiska

Zanim zdecydujesz się na posiadanie jakiegoś gatunku ryb, roślin czy skorupiaków, musisz wziąć pod uwagę potrzeby i cechy każdego gatunku i spróbować odtworzyć je w Twoim akwarium. W tym celu musisz jasno określić wymiary akwarium, tak aby każdy gatunek miał wystarczająco dużo miejsca do rozwoju.

Zapewnij rybom dostęp do żywności, której potrzebują

Każdy gatunek ma miał wymagania żywieniowe i bardzo ważne jest, abyś wziął pod uwagę każdy z nich z osobna.

Utrzymanie ryb wolnych od chorób

Ten punkt jest łatwiejszy niż mogłoby się wydawać. Jeśli udało Ci się osiągnąć dwa poprzednie punkty, ten będzie o wiele łatwiejszy. Jeśli udało się odtworzyć naturalny ekosystem dla ryb i zapewnić im dobrą dietę, na pewno będą one zdrowe i szczęśliwe.

 

Poprzedni post Dekoracje akwariowe – jak przygotować je do umieszczenia w akwarium?
Następny post Wybór odpowiedniego basenu sezonowego gwarancją dobrej zabawy