Dekoracje akwariowe – jak przygotować je do umieszczenia w akwarium?

Nasze domowe zbiorniki możemy ozdabiać na wiele sposób. Pomysłów i dekoracji nie brakuje, tak że każdy może stworzyć unikatowe akwarium, które stanowi piękny dom dla obsady oraz ciekawą dekorację w naszym domu.

Oczywiście przy tworzeniu projektu sceny akwarium nie możemy zapomnieć o funkcjonalności i bezpieczeństwie. Przed umieszczeniem czegokolwiek w akwarium musimy wiedzieć, jak przygotować daną dekorację, by jej nie uszkodzić, ale również aby uniknąć zaburzenia delikatnej równowagi biochemicznej zbiornika. Jak postępować z dekoracjami?

Rośliny

Rośliny do akwarium podzielimy na sztuczne i prawdziwe. W przypadku tych pierwszych sprawa jest prosta, gdyż wystarczy umyć je dokładnie pod wodą kranową i umieścić w akwarium. Z kolei rośliny prawdziwe będą wymagały zasadzenia. Przed tym warto dokładnie obejrzeć roślinę i usunąć wszelkie ubytki, takie jak zaschnięte liście, itp. Jeśli roślina jest chora nie warto sadzić jej w akwarium i należy ją wymienić.

Rośliny sadzimy w zbiorniku do połowy wypełnionym wodą. Po tym jak umieścimy je w akwarium i zaaplikujemy nawozy możemy dolać brakującą wodę do zbiornika i gotowe! Czy do akwarium nadadzą się typowe rośliny do terrarium? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Część się nada, część niestety nie.

Korzeń

Korzenie to bardzo popularny wybór, jeśli mowa o akwariowych dekoracjach. Korzenie ze sklepu zazwyczaj wystarczy umyć pod kranem i wymoczyć, by nasiąknęły wodą. Możemy również zdecydować się na wygotowanie korzenia w solance.

Ciemny, dekoracyjny korzeń do akwarium ROTALA Premium Dark Old Wood

Istnieje również możliwość umieszczenia w akwarium korzenia, który znajdziemy samodzielnie. Takie drewno najpierw musimy dokładnie oczyścić z kory i koniecznie wygotować w solance, by pozbyć się pasożytów i bakterii, które mogłyby zagrozić rybom. Następnie postępujemy z korzeniem tak, jak z tym sklepowym. Jeśli drewno nie nasiąknie wodą możemy przyczepić do niego obciążniki, które będą utrzymywały je na dnie.

Pamiętajmy, by w akwarium umieścić drewno tylko drzew liściastych, gdyż żywica drzew iglastych jest toksyczna dla ryb.

Dekoracje sztuczne

Wszelkie ozdoby z materiałów sztucznych, czyli z ceramiki, szkła czy plastiku wystarczy dokładnie umyć pod bieżącą wodą, bez użycia jakichkolwiek detergentów. Substancje znajdujące się w mydle czy płynie do mycia naczyń z pewnością zaszkodzą wodnej florze i faunie, dlatego należy ich unikać. Tak oczyszczone dekoracje możemy bez większych przeszkód umieścić w akwarium i cieszyć się z efektu końcowego.

Jeśli chodzi zaś o ich konserwację, możemy w podobny sposób czyścić je przy okazji czyszczenia akwarium. Najlepiej jest myć je wodą, którą pobieramy z samego zbiornika, gdyż jest mniejsze ryzyko, że zniszczymy przy myciu znajdujące się na dekoracjach kolonie bakterii nitryfikacyjnych.

Poprzedni post Jakie zalety posiada akwarium?
Następny post Czy ryby w akwarium są szczęśliwe?