Nie tylko zwierzęta lądowe, ale także te żyjące pod wodą, potrzebują tlenu. Dlatego ważne jest regularne dostarczanie go do akwarium. W jaki sposób można to zrobić i dlaczego jest on taki ważny? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te pytania!
Rola tlenu w akwarium
Odpowiednia ilość tlenu w akwarium dla dzieci jest niezbędna dla samopoczucia, zdrowia i oczywiście życia ryb. Rozpuszczony w wodzie tlen jest również niezbędny dla innych organizmów zamieszkujących zbiorniki wodne. Niedotlenione ryby często chorują i doświadczają stresu. Co ciekawe, tlen jest im potrzebny nie tylko do oddychania, ale również wspiera funkcje metaboliczne, jak chociażby trawienie oraz wydalanie.
Jeśli poziom tlenu w akwarium znajduje się na prawidłowym poziomie, bakterie niezbędne w cyklu azotowym mogą przekształcać np. szkodliwy amoniak czy azotyny, na związki o mniejszej szkodliwości. Nieodpowiedni poziom tlenu zakłóca ten cykl i woda ulega zanieczyszczeniu, co z kolei jest szkodliwe dla zdrowia i życia ryb.
Objawy i przyczyny zbyt niskiego poziomu tlenu w akwarium
Chociaż w kwestii technologii, akwarystyka i jej miłośnicy nie mają co narzekać, ponieważ ciągle pojawiają się różnorodne innowacje, często ułatwiające życie akwarystom, to jednak nadal nikt nie wymyślił czujnika, który ostrzegałby o nadchodzących kłopotach z tlenem. Istnieją tylko dwa sposoby, dzięki którym masz szansę w porę wyłapać, że w Twoim akwarium pod względem natlenienia dzieje się coś złego.
Pierwszy to pomiar zawartości tlenu w wodzie przy pomocy specjalnego testu. Testy te są bardzo proste do wykonania i łatwe do znalezienia — w swojej ofercie posiada je każdy profesjonalny sklep akwarystyczny, jak np. https://trzmiel.com.pl.
Drugim sposobem jest baczna obserwacja. Dla wprawnego oka akwarysty wszelkie zmiany w zachowaniu ryb są zazwyczaj szybko wychwytywane. Najczęstsze objawy niedotlenienia to: zmniejszona ruchliwość ryb, utrata apetytu, szybsze ruchy pokryw skrzelowych, a na końcu desperackie próby „połykania” powietrza tuż pod powierzchnią wody.
Jeśli chodzi o przyczyny zbyt niskiego poziomu tlenu, to jest ich całkiem sporo, jednak do tych najczęstszych należą:
- przerybienie,
- niewystarczająca ilość roślin w stosunku do ilości ryb,
- za wysoka temperatura wody,
- za duża ilość CO2,
- niewystarczająca higiena akwarium,
- brak napowietrzania.
Napowietrzanie akwarium
Najprostszym sposobem na zwiększenie poziomu natleniania w akwarium jest po prostu zwiększenie liczby roślin przy jednoczesnym ograniczeniu ilości rybek. Jeśli jednak Twoim marzeniem zawsze był bogato zarybiony zbiornik, możesz sięgnąć po jeden ze specjalistycznych sprzętów, jak np.:
- pompy napowietrzające — podstawowe urządzenie do napowietrzania wody w akwarium. Ich moc musi być odpowiednio dostosowana do wielkości zbiornika.
- filtry napowietrzające — przepompowywana przez filtr woda, jest jednocześnie oczyszczana i napowietrzana.
- deszczownica — wypływająca pod większym ciśnieniem woda ułatwia wymianę gazową.
Wybór sprzętu zależy oczywiście od różnych czynników, jak liczby ryb, wielkości akwarium, a także indywidualnych preferencji i możliwości finansowych.